Matteo ATEX
Matteo repræsenterer et godt valg inden for belysningsløsninger i eksplosionsfarlige områder. Armaturet er specielt designet til at imødekomme kravene i ATEX-direktivet og sikre sikkerheden i miljøer, hvor der er risiko for eksplosioner. Matteo er godkendt til zone 1/21 og zone 2/22.
Med fokus på effektivitet og pålidelighed tilbyder Matteo førsteklasses LED-belysning, der ikke kun opfylder, men overgår de strengeste standarder inden for industrien. Armaturerne er velegnede til anvendelse i områder, hvor brandfarlige stoffer kan forekomme, såsom kemiske anlæg, olie- og gasfaciliteter samt produktionsfaciliteter med letantændelige dampe, gasser, støv, fibre mv.
Den avancerede teknologi bag Matteo sikrer ikke kun optimal lysstyrke, men også lang levetid og minimalt energiforbrug. Dette gør dem ikke kun miljøvenlige, men også omkostningseffektive over tid.
Med robust konstruktion og omhyggelig ingeniørarbejde er Matteo et pålideligt valg for virksomheder, der prioriterer sikkerhed og præstation i eksplosionsfarlige miljøer. Disse LED-armaturer skaber et sikkert og effektivt arbejdsmiljø uden at gå på kompromis med kvaliteten af belysningen.
Certifikater:
II 2 G Ex eb mb IIC T5 Gb;
II 2 D Ex tb IIIC T75°C Db;
Certificate No.: IECEx SEV 21.0038X
NEC/CEC:
• Class I, Division 2, Groups A, B, C and D
• T-Class: T5, T6
• Damp and wet locations
• Certification body: UL
• Certification Mark: CUL
• Certificate No.: E475887
| Afdækning | PC (korrosionsbestandighed, slagfast og vibrationsbestandig) |
| Armaturhus | Formstøbt aluminium |
| Farve | Grå, Gul |
| Vægt | 4,6kg, 7,7kg |
| Montering | Nedhængt fra loft, På mast, Påbygget |
| Dimensioner | 329x125x88,7, 629x125x88,7, 929x125x88,7, 1230x125x88,7 |
| Spredning | 120° |
| Kapslingsklasse | IP66 |
| IK Klasse | IK10 |
| Certifikater | Class I, Division 2, Groups A, B, C and D, Certification body: UL, Certification Mark: CUL, Certificate No.: E475887, CE, RoHS |
| Arbejdstemperatur | -40°C ~ 50°C |
| Lyskilde | LED |
| Lumen | 2.800lm, 4.200lm, 5.600lm, 7.000lm, 8.400lm, 9.800lm, 11.200lm, 14.000lm |
| Lumen/Watt | 140Lm/W |
| Levetid | 100.000 TA25° |
| Garanti | 5 år |
| CRI | 80 |
| Kelvin | 3000K, 4000K, 5000K, 6500K |
| Lysteknik | Direkte |
| Effektforbrug (W) | 20W, 30W, 40W, 50W, 60W, 70W, 80W, 100W |
| Styring | 1-10V, ON/OFF |
| Spænding (V) | 220V – 240V |
| Power Factor | 0,95 |
| Frekvens | 50/60Hz |
Relaterede varer
-
Industri
Ines ATEX High Bay
Læs mere Dette vare har flere varianter. Mulighederne kan vælges på varesiden -
Facade
Marita Asymmetrisk
Læs mere Dette vare har flere varianter. Mulighederne kan vælges på varesiden -
Administration
LED bånd RGB, RGBW og enkelt farve
Læs mere Dette vare har flere varianter. Mulighederne kan vælges på varesiden






