Luciano
Luciano serien er opbygget af moduler og spænder fra 50W til 1400W. Med minimum 160 lm/W erstattes halogen- og metalhalogenlamper. F.eks. vil en LED-536C1-1000W erstatte en 2000W metalhalogenlampe. Det robuste aluminiumshus og polycarbonat modul-linser gør, at armaturet er velegnet til indendørs-, såvel som udendørsbelysning.
- DALI eller 1-10V
- Separat driverboks til montering af drivere på master >400W
- CRI- og kelvinoptioner
- Optik og spredningsvinkel tilpasses den enkelte opgave.
Fandt du ikke det du søgte?
Kontakt os på 76 26 67 00 eller info@luminex.dk og forespørg på andre varianter.
Specifikationer
Lys data
El teknisk data
Specifikationer
| Afdækning | PC |
| Armaturhus | Formstøbt aluminium |
| Farve | Sort |
| Vægt | 6,8kg, 8,7kg, 12,2kg, 15,9kg, 22,5kg, 26kg, 31,6kg, 36,8kg, 3,8 kg |
| Montering | Påbygget |
| Dimensioner | 113x326x128, 113x381x259, 113x381x369, 113x381x463, 113x681x368, 113x681x463, 113x689x567, 113x689x662, 113x689x757 |
| Spredning | 20×20°, 30×100°, 50×140°, 40×140°, 30×140°, 140×140°, 30×30°, 60×60° |
| Kapslingsklasse | IP65 |
| IK Klasse | IK09 |
| Certifikater | CE, RoHS, Klasse I |
Lys data
| Arbejdstemperatur | -40°C ~ +45°C |
| Lyskilde | LED |
| Lumen | 105.000lm, 12.800lm, 143.500lm, 17.800lm, 179.400lm, 208.000lm, 242.000lm, 35.800lm, 52.100lm, 7.100lm, 71.800lm |
| Lumen/Watt | 160Lm/W |
| SDCM | 3 |
| Levetid | 100.000 TA25° |
| Garanti | 5 år |
| CRI | 80 |
| Kelvin | 4000K, 5000K |
| Lysteknik | Direkte |
El teknisk data
| Effektforbrug (W) | 220W, 440W, 880W, 55W, 320W, 640W, 1100W, 1280W, 1500W, 80W, 110W |
| Styring | 1-10V, ON/OFF, DALI |
| Driver | Indbygget, Fra 600W og op anbefales ekstern driver |
| Spænding (V) | 220V – 240V |
| Surge protector | 6 kV, 10 kV |
| Power Factor | 0,95 |
| Frekvens | 50/60Hz |
Luminex A/S forbeholder sig retten til at ændre eventuelle produktspecifikationer uden forudgående varsel.
Relaterede varer
-
Administration
Verona 2.0 IP55
Læs mere Dette vare har flere varianter. Mulighederne kan vælges på varesiden -
Facade
Marita Symmetrisk
Læs mere Dette vare har flere varianter. Mulighederne kan vælges på varesiden















