LED bånd RGB, RGBW og enkelt farve
Stilfuld og hyggelig belysning til ude og inde
Køkkenet, kontorlokalet eller restauranten – LED-belysning er velegnet over alt, hvor der ønskes en effektiv og energivenlig lyskilde. Hos Luminex forstår vi de mange muligheder ved de alsidige LED-strips, der bl.a. muliggøres i strømforsyningen. Vi har mange års erfaring med at levere og montere løsninger for en række forskellige virksomheder og brancher. Lysbånd er flotte og energieffektive lyskilder til både udendørs og indendørs brug.
Fleksibel LED bånd, med lysstyrker på op til 2300 lumen pr. meter. Alle LED bånd leveres på 5 meter ruller ( 10 meter på forespørgsel) og kan klippes for hver 6. dioder, hvilket er for 2 til 10 cm, afhængig af type. Led båndene kan let samles igen ved blot at lodde dem sammen. LED båndene leveres med ledning i begge ender og med dobbeltklæbende 3M tape på bagsiden. For optimal klæbeevne bør profil eller anden baggrund renses med f.eks. 3M Surface Cleaner.
BEMÆRK: 9,6W og kraftigere SKAL monteres på varmaledende baggrund. 19,2W og kraftigere kun i XL profiler eller lign.
| Montering | I aluminiumsskinne |
| Dimensioner | 2500x12x3, 5000x8x3, 5000x8x2,5, 5000x10x3, 5000x10x5, 5000×12,5×5 |
| Spredning | 120° |
| Kapslingsklasse | IP20, IP65, IP68, IP62 |
| Certifikater | CE, RoHS |
| Arbejdstemperatur | -20°C ~ +50°C |
| Lyskilde | LED |
| Lumen | 360lm – 1.500lm |
| Levetid | 100.000 TA25° |
| Garanti | 3 år |
| CRI | 90 |
| Kelvin | 3000K, 4000K |
| Lysteknik | Direkte |
| Effektforbrug (W) | 5W/m, 7,2W/m, 9,6W/m, 14,4W/m, 18W/m, 19,2W/m, 28,8W/m |
| Spænding (V) | 220V – 240V |
| Power Factor | 0,9 |
| Frekvens | 50/60Hz |
Relaterede varer
-
Lager
T8 LED rør Ultra 1100
Læs mere Dette vare har flere varianter. Mulighederne kan vælges på varesiden -
LED bånd og Alu. profiler
New York – Alu profil
Læs mere Dette vare har flere varianter. Mulighederne kan vælges på varesiden -
LED bånd og Alu. profiler
Montana – Alu profil
Læs mere Dette vare har flere varianter. Mulighederne kan vælges på varesiden -
Lagervare
Retrofit 280
Læs mere Dette vare har flere varianter. Mulighederne kan vælges på varesiden




