Verona Dampa 2.0
Dette Verona panel med op til 150 lumen pr. watt passer både til Dampa loft og til loft med skjult skinnesystem. Armaturet er med front i et stykke uden samlinger og en laserskåret LGP i 100% akryl-plast (PMMA), der ikke gulner over tid. Bagpladen i bukket metal, og de flotte hjørner med skjulte samlinger giver det unikke og formstabile design der kendetegner panelet. Panelet er meget rengøringsvenligt og egner sig derfor godt til lokaler, hvor hygiejnekravene er store. Monteres nemt i loft med skjult skinnesystem med de medfølgende beslag og direkte i Dampaloft med 2 sikkerhedsbeslag. Panelet er også velegnet til Troldtekt lofter, hvor det monteres med specielle beslag. Bemærk 5 års garanti.
Specifikationer
Lys data
El teknisk data
Specifikationer
| Afdækning | Opal, Mikroprismatisk |
| Armaturhus | Aluminium |
| Farve | Hvid |
| Flicker fri | Ja |
| Montering | Magnet (Skjult skinne), Dampaloft, Indbygget |
| Dimensioner | 599x599x13,5 |
| Spredning | 110° |
| Kapslingsklasse | IP40 |
| IK Klasse | IK07 |
| Certifikater | CE, ENEC, RoHS, Klasse II |
Lys data
| Arbejdstemperatur | -20°C ~45°C |
| Lyskilde | LED |
| Lumen | 4.500lm |
| Lumen/Watt | 150Lm/W |
| SDCM | 3 |
| Levetid | 100.000 TA25° |
| Garanti | 5 år |
| CRI | 80, 90 (Option) |
| Kelvin | 3000K, 3500K, 4000K |
| Lysteknik | Direkte |
El teknisk data
| Effektforbrug (W) | 30W |
| Styring | DALI-2, 1-10V, ON/OFF, TRIAC |
| Driver | Løs driver |
| Spænding (V) | 220V – 240V |
| Startstrøm | 7,9mA |
| Lækstrøm | <0,7mA |
| Power Factor | 0,95 |
| Frekvens | 47 – 63Hz |
| Sikring | B10/24 / B16/38 / C10/34 / C16/54 |
Luminex A/S forbeholder sig retten til at ændre eventuelle produktspecifikationer uden forudgående varsel.










