Bright
Bright er en ny type højtydende skinnearmatur. Den er yderst fleksibel og passer til belysningsopgaver inden for kontor og detail. Passer til Global 3 faset skinnesystem med eller uden DALI. Strømmen kan justeres via en DIP-switch. Den kan eventuelt kombineres med spots på samme skinnesystem for både generel belysning og fokuseret belysning. Den er anvendelig til både opgraderinger og nye installationer med EU-standard skinnesystem.
Egenskaber:
– Høj effektivitet: 180 lm/W ved 4000K
– Justerbar effekt med DIP-switch
– 30°/60°/90°/30*90°/dobbelt asymmetrisk 20° valgmuligheder
– Værktøjsfri mekanisk og elektrisk installation
– Overfladefarver: Hvid RAL9016, Sort RAL9005
– Flimmerfri driver
– Til Global skinne
– Dæmpningsmetode: DALI
Specifikationer
Lys data
El teknisk data
Specifikationer
| Afdækning | PC |
| Armaturhus | Aluminium |
| Farve | Sort, Hvid |
| Montering | I skinnesystem |
| Dimensioner | 605,8x79x5x62,5, 1205,8×79,5×62,5, 1505,8×79,5×62,5 (75W), 1505,8×79,5×62,5 (100W) |
| Spredning | 90°x30°, Dobbelt asymmetrisk 20°, 30°, 60°, 90° |
| Kapslingsklasse | IP50/20 |
| Certifikater | CE, ENEC, Klasse I |
Lys data
| Arbejdstemperatur | -20°C ~45°C |
| Lumen | 3.200 – 3.300lm, 3.500 – 4.000lm, 4.200 – 4.800lm, 1.900 – 5.300lm, 6.500 – 7.200lm, 7.700 – 8.600lm, 8.800 – 9.600lm, 9.600 – 10.600lm, 8.000 – 9.000lm, 9.500 – 10.600lm, 11.000 – 12.000lm, 11.200 – 12.50lm, 12.800 – 14.300lm, 14.400 – 16.000lm, 16.000 – 17.400lm, 12.000 – 13.300lm |
| SDCM | 3 |
| Levetid | 50.000 TA25° |
| Garanti | 5 år |
| CRI | 80 |
| Kelvin | 3000K, 4000K |
El teknisk data
| Effektforbrug (W) | 20W, 22W, 26W, 30W, 39W, 46W, 51W, 53W, 59W, 60W, 67W, 70W, 75W, 80W, 90W, 100W |
| Styring | ON/OFF, DALI |
| Driver | Indbygget |
| Spænding (V) | 220V – 240V |
| Power Factor | >0,92 |
| Frekvens | 50/60Hz |
Luminex A/S forbeholder sig retten til at ændre eventuelle produktspecifikationer uden forudgående varsel.
Relaterede varer
-
Industri
Ines ATEX High Bay
Læs mere Dette vare har flere varianter. Mulighederne kan vælges på varesiden -
LED bånd og Alu. profiler
DALI dæmpbar Strømforsyning Mean Well
Læs mere Dette vare har flere varianter. Mulighederne kan vælges på varesiden










